KPSS Öğretmenlik

Kamuya kadrolu ya da sözleşmeli görev yapmak üzere alınacak personelin belirlenmesi amacıyla yapılan kamu personeli seçme sınavına ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinden adaylar katılabilmektedir. Lisans mezunları için Temmuz ayınının ilk haftası pazar günü, lise ve ön lisans mezunları için ise Ekim ayının son haftası içinde yapılmaktadır.

[divider style=”hr-dotted”]

KPSS A Grubu

Müfettişlik,Uzmanlık,kaymakamlık gibi A GRUBU olarak adlandırılan kadrolara atanacak kişiler için ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen sınavdır.Genel olarak kurumların yapacakları atamalar için ön eleyici sınav niteliğindedir.  Yapılacak sınav dört bölümden oluşmaktadır.

[divider style=”hr-dotted”]

KPSS Lise – Ön Lisans

Kamuya kadrolu ya da sözleşmeli görev yapmak üzere alınacak personelin belirlenmesi amacıyla yapılan kamu personeli seçme sınavına ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinden adaylar katılabilmektedir.

[divider style=”hr-dotted”]

ALES(Akademik Lisans Üstü Eğitim Sınavı)

Daha önceki yıllarda Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES) olarak yapılan sınav, 2007 yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) olarak değişmiştir.

[divider style=”hr-dotted”]

DGS(Dikey Geçiş Sınavı)

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir. Bu sınav her yıl Temmuz ayının son haftası yapılmaktadır. Adaylara 80 sayısal, 80 sözel olmak üzere toplam 160 soru sorulmaktadır ve adaylardan 3 saat içinde cevaplamaları istenmektedir.

[divider style=”hr-dotted”]

PMYO(Polis Meslek Yüksek Okulu)

PMYO uzun adıyla (Polislik Meslek Yüksek Okulu) dur. Eğitim süresi 2 yıldır ve okul yatılıdır. Ön lisans programı olarak eğitim verilmektedir. Matematik ingilizce gibi temel derslerin yanında polislik mesleği ile ilgili meslek dersleride verilmektedir. Not ortalaması sistemi üniversitedekiler gibi 4 üzerindendir. PMYO bitirenler polis memuru olarak okul biter bitmez göreve başlarlar. Diğer üniversite mezunları gibi KPSS’ye girme gibi bir zorunlulukları yoktur. PMYO’na girebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve liseyi bitirmiş olmak gerekmektedir.

[divider style=”hr-dotted”]

YDS(Yabancı Dil Sınavı)

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılacak olan Yabancı Dil Sınavı (YDS), 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı ile Maliye Bakanlığı’nın 23.06.2007 tarihli ve 26561 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “KamuPersonelinin Yabancı Dil Bilgisi Seviyesinin Tespitine Dair Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik” uyarınca Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılmaktadır.