KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) ilk olarak 1999 yılında DMS adıyla yapılan ve her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılan sınavdır. Sınav 1999 ve 2000 yıllarında DMS, 2001 yılında KMS ve 2002 yılından itibaren de KPSS adıyla düzenlenmiştir.

KPSS üçe ayrılmaktadır.

  1. KPSS A Grubu
  2. KPSS B Grubu
  3. KPSS Öğretmenlik
KPSS-B Grubu

KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B Kadrosudur. Yani müfettiş, Uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolarıdır.

KPSS Öğretmenlik

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan tüm eğitim kurumlarında gerek sözleşmeli ve gerekse kadrolu olarak öğretmenlik yapacak olan tüm adayları kapsamaktadır. Üniversitelerin eğitim fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir. KPSS öğretmenlik sınavında genel yetenek – genel kültür sınavına ek olarak 80 sorudan oluşan pedagojik formasyon sınavı yapılır.

KPSS’nin uygulanışı

Sınav Cumartesi günü iki oturumda yapılmaktadır.
Sabah Oturumu
Genel Yetenek
Matematik 30 soru
Türkçe 30 soru
Genel Kültür:
Tarih 27 soru
Coğrafya 18 soru
Anayasa 15 soru
Toplam: 120 soru Sınav Süresi: 2 saattir
KPSS İngilizce sınavı ise sabah oturumdan sonra devam edecektir.

Eğitim Bilimleri

Gelişim Psikolojisi: 12 soru
Öğrenme Psikolojisi: 30 soru
Rehberlik: 18 soru
Program Geliştirme: 12 soru
Eğt.Bil.giriş ve Sınıf Yön. 6 soru
Öğretim Yöntem Tek. 24 soru
Ölçme ve Değerlendirme 18 soru
Toplam: 80 soru Sınav Süresi: 2,5 saattir
Cumartesi sabah oturumuna tüm adaylar girmek zorundadır. Öğretmen adayları cumartesi öğleden sonra oturumuna girecektir.